Házibarkács Ötletek - Alternity, áramvonalasítva
Mint azt már sokszor, sok helyen hangoztattam, máig az Alternity rendszeréhez nyúlok, ha egy modern vagy sci-fi szettinghez keresek motort. Egyszerűen minden benne van, amit szeretek: véres és halálos harcrendszer, d20 aládobáson és szakértelmeken alapuló próbák, pszionika, mágia (olyan, amilyen), kibernetika, mutációk, űrhajók és idegen fajok, technológiák. Természetesen erre a feladatra számos más rendszert tudnék ajánlani én magam is, de nekem ez a kedvencem. És az ember a kedvencének sok mindent elnéz, még ha egy idő után sikítófrászt is kap tőle.
Nálam nemrégiben következett be ez a pillanat, amikor egyszerűen képtelen voltam rávenni magam, hogy az újonnan kezdett, a közeli jövőben játszódó kampányunkhoz (melyet a Földönkívüli zsaru ihletett) elkezdjek NJK-kat kidolgozni. Ez nálam egy pepecselős folyamat, ugyanis minden rendszerben szeretem a nagykönyv szerint megalkotni a mellékszereplőket, mintha JK-k lennének. Ez az egyik oka, amiért mindmáig kedvelem a D&D 3.x-et, mert ott még arra is saját sémám volt hogy egy adott, nem kalandozó NJK az életkora alapján hányadik szintű lehet. Most viszont azt éreztem, hogy egyszerűen képtelen vagyok belekezdeni ebbe a folyamatba.
Hogy megértsük az okokat, rövidebb nézzük meg, hogy is működek az Alternity rendszerében a jártasságok és a karakteralkotásának vonatkozó része.
- A játékban minden karakternek van egy Hivatása, ami lényegében egy általános irányultság: Harci Specialista, Szabad Ügynök, Diplomata, Technikus és Elmejáró. Ebből kap induláskor bizonyos bónuszokat, és az egyes szakértelemeknél is számít, hogy melyik hivatáshoz ajánlott.
- Az Alternity jártasságai a hat főjellemző (Erő, Ügyesség, Állóképesség, Intelligencia, Akarat, Személyiség) alá tartozó főszakértelmekre (pl. Közelharci Fegyverek) és az ezek alá tartozó specializációkra (pl. Pengék) oszlanak. A főszakértelmek nem fejlődnek, ha erre kell dobnunk, magára a releváns főjellemzőre dobunk, ami máris előny a képzetlenhez képest, mert ott csak a fele alá kellene, D20-al. A specializációk viszont fejleszthetők, egészen 12-ig, és ilyenkor ezek értéke hozzáadódik a főjellemzőhöz. Például ha az Erőnk 12, és van egy 6-os Közelharci Fegyverek - Pengék specializációnk, akkor máris 18 alá kell dobnunk, ami még büntetésekkel (plusz kockákkal) is könnyű, nem hogy bónuszokkal (mínusz kockákkal).
Eddig szép és jó. Akkor most jön a feketeleves.
- A főszakértelmek és specializációk megtanulása szakértelem-pontokból történik, melyekből induláskor az INT értékétől függően 15-75 pont áll rendelkezésünkre, és ugyanez a tulajdonság szabja meg azt is, maximum hány főszakértelmet vehetünk ekkor. Ez már önmagában egy erős korlát, viszont az egyes jártasságok árai elég széles skálán mozognak: a főszakértelmek esetében 3-7 pontot kell kifizetnünk érte, a specializációknál pedig 1-5 pont között van az 1. szint ára, és utána minden további szint az előző+1 pont. Ha viszont illik a hivatásunkhoz, akkor az alapára 1 ponttal csökken.
- Szóval ha mondjuk Technikusként meg akarjuk tanulni a Közelharci Fegyvereket (6) és alatta a Pengék (3) specializációt 3. szinten, akkor ez 6+3+4+5=18 pontba kerül. Harci specialistaként ugyanez 14 pont, mivel mind a főszakértelem, mind a specializáció árából kapunk 1-1 pont kedvezményt. Mondhatni pofonegyszerű. Hát nem.
- Ha mindenhez még hozzá vesszük a szakértelem pontokba kerülő Előnyöket és pontot adó Hátrányokat, a szintenként kapott csekély (6, 7, 8 stb.) elkölthető pontot és a felvehető bónuszokat, eljutunk az Alternity talán legnagyobb problémájához: a karakterek még magas szinten sem igazán erősek, sőt, legfeljebb egy-két területen tudnak közepesnél magasabbra jutni.
Szóval ott ültem a kidolgozott szetting felett, és azon agyaltam, tegyek-e az egész alá egy másik motort, vagy szeretem annyira az Alternityt, hogy egy kicsit átalakítsam - és persze bízok annyira a rendszerrel szerzett tapasztalataimban, hogy a végén nem fogom eltörni. A szeretet győzött, úgyhogy lássuk, milyen lett az áramvonalasított Alternity karakteralkotás és fejlődés!
Főszakértelmek és Szakértelmek
Az első nagy levegővel kukáztam az INT-ből kapott fix pontokat, ehelyett a karakter minden főjellemzője alá annyi pontnyi "keretet" kap, mint az adott főjellemző értéke.
- Például: ha az Erő értéke 7, akkor ennyi a kerete az alá tartozó főszakértelmekre és specializációkra.
A karakteralkotás során nem számítanak sem a hivatások, sem az ismeret szintje: egy főszakértelem megtanulása 3 pont, egy specializáció megtanulása 1 pont/szint. A főszakértelmek száma nincs korlátozva, a specializációk szintje maximum 3. lehet induláskor.
- Például: ha a karakter meg akarja tanulni a Pusztakezes Harc főszakértelmet és a Verekedés specializációt 3. szinten, az (3+3)=6 pontba fog kerülni.
Előnyök és Hátrányok
Az Előnyök és a Hátrányok a legtöbbször eredetileg is egy-egy adott főjellemzőhöz kötődnek. Az Előnyért a könyvben szereplő (KSZ) árat fizetni, a megadott főjellemző pontjaiból, a Hátrányokért pedig KSZ pont jár, és az adott főjellemző pontjaihoz adódik hozzá.
- Például: a Kétkezes Előny 4 pontba kerül, amit az Ügyesség keretéből kell kifizetni., míg a Becsületkódex 3 pontot ad az Akaraterő keretéhez.
Ha az Előny/Hátrány leírásában nem szerepel, hogy melyik főjellemzőhöz kötődik, az árat tetszőleges helyről lehet megfizetni, akár elosztva is, a plusz pontokat pedig szét lehet osztani.
Fejlődés
Szokás szerint hanyagolom ebben a variánsában is a tapasztalati szinteket: a karakterek közvetlenül költik el a kapott Tapasztalati pontokat, tetszés szerint gyűjtögetve vagy elszórva azokat.
- Új főszakértelem és specializáció tanulásakor és a meglevők fejlesztésekor az ár KSZ/3, felfelé kerekítve: 1-3: 1 pont; 4-6: 2 pont; 7+: 3 pont.
- A specializáció-bónuszok idő előtti megvásárlásának ára [(elvárt szint-jelenlegi szint)*2] változatlan.
- A hivatások hatása az árakra megfordul: amelyikhez kötődik, annak tagjai tudják megvenni a fenti áron, amelyikhez nem, ah viszont 1 ponttal többet fizet érte.
- A fejlődési előnyök (kezdeményezés növelés és bónusz, főjellemző növelés, Előnyök/Hátrányok) ára változatlan, a "Mikor veheti fel?" szintlimit értelmét veszti.
Az áramvonalasítás eredménye
A fenti módszerrel egy már rutinosabb, 20 TP-vel bíró (eredeti rendszer szerint 3. Szintű) NJK megalkotása nekem 15 perc, vagy 25, ha kibernetikát vagy mutációkat is kell nézni neki. Ez nagyjából a fele-harmada az eddiginek, ráadásul megvan az az előnye, hogy elég ránézni a kidobott vagy elosztott főjellemzőkre, és máris nagyjából látod, hogy mit tudsz kihozni belőle.
Igen, a karakterek lényegesen több dologhoz értenek már első szinten, mint korábban, de egyáltalán nem érezni őket "táposnak". Inkább csak elmarad a keserű szájíz, hogy már felvetted a maximális számú főszakértelmet, kisakkoztad, hogy ne érezd magad totálisan amatőrnek, és rájössz, hogy megint nem vetted fel a Mozgást, és így az Úszást sem… Egyszóval pont annyival lettek jobbak a karakterek, hogy a játékos érezze a tudásukat, de ne törjék meg sz egyensúlyt - ami az ugyanezzel a rendszerrel megalkotott NJK-k miatt amúgy is helyreállt.
Házibarkács Ötletek - Alternity, áramvonalasítva
-Kyrg-
Megjegyzések
Megjegyzés küldése