A Falkenstein Kastély - Magyarország Gőzurai - Görgey Artúr, a vegyész

Rendszeres olvasóinknak feltűnhetett, hogy az elmúlt hetekben a Castle Falkenstein világát bemutató, kiegészítő cikkeink kifejezetten az Osztrák Birodalomra, azon belül is Magyarországra koncentráltak. Ez egyáltalán nem véletlen, ugyanis a játék eredeti kiadója, az R. Talsorian Games nyitottnak mutatkozott aziránt, hogy a fordítások mellett új kiegészítőket is készítsünk a Castle Falkenstein szerepjátékhoz, mind magyar, mind pedig angol nyelven. Vagyis ezek a cikkek már az anyaggyűjtés részei, és ha minden a terveink szerint alakul, előbb-utóbb nyomtatásban is megjelennek!


Görgői és toporci Görgey Artúr Toporcon, a családja ősi birtokán született, 1818-ban. Bár nemesi származású volt, már az apja is rangon alul házasodott, és ő maga is polgári, tanári pályát akart választani. Csupán apja utasítására választotta a katonai hivatást: tanulmányait a tullni katonai utászakadámián végezte, majd a császári-királyi 60. gyalogezred hadapródja, majd hadnagya lett. Innen a magyar nemes testőrséghez került, végül a Nádor-huszároknál fejezte be karrierjét, főhadnagyként. 1845-ben kilépett innen, hogy megnősülhessen és Prágában vegyészetet tanulhasson.
Az egyetemi évek alatt hamar kitűnt kiváló tehetségével és precíz, rendszerezett elméjével, és önálló tudományos munkát is végzett, a zsírsavhomológok terén. Kutatásai főleg a kókuszolajra koncentráltak, én a kezdeti anyagi nehézségek - és eljegyzése felbomlása után - csaknem a prágai egyetem tansegédje is lett. Toporci birtokának megöröklése után nem sokkal megnősült, és hazatérve fejezte be szakdolgozatát.
Az 1848-as események fordulópontot jelentettek az életében, ugyanis ekkoriban éppen megpályázta a Műegyetem kémiai tanszékét. Amikor végül Széchenyi vezetésével a magyarok kiharcolták jogaikat, Görgey figyelme teljes egészében a vegyészet felé fordult, és az állást megszerezve tanítani és kutatni kezdett. Számos szabadalom kötődik a nevéhez, például a különféle kenőanyagok, zsírok és szappanok terén, melyekből igen komoly vagyonra tett szert. Ezen vegyületek egy részét eladta, például a nagy-britanniai Leeds Industrial Chemical Worksnek, így megismerte Lord Robert Ashburton Parkes-t, a leghíresebb brit vegyipari gőzurat. E a tapasztalat hatására és Széchenyi tanácsára maga is vállalatot alapított, a Görgey Vegyipari Műveket: országszerte számos üzemet építtetett, így nem csak Pest-Budán készültek a termékei, hanem például a család ősi birtokán, a Késmárk közelében fekvő Toporcon is.
A vállalat termékeit nem csak a birodalom háztartásaiban használják - bár kétségtelenül ezek a legismertebbek - hanem az olyan nagy cégeknél is, mint a Ganz műveknél vagy éppen az Osztrák-Magyar Államvasút-Társaságnál és a Magyar Északi Vasútnál. Szinte nem találni az országban olyan gőzgépet, ahol ne a Görgey-féle Elsőrangú Kenőzsírt használnák. A polgári élet mellett a hadseregben is számos találmányát használják, hiszen igen kiváló robbanóanyagokat fejlesztett ki, főleg a cseh gyártmányú lövegek számára. Tanár mivoltát nem tagadta meg: mindig hangoztatta, hogy a képzett munkaerő a legértékesebb, így nem csak a munkásainak kínált képzési lehetőséget, hanem azok gyermekeinek is. Gyárai mellett német mintára takaros, rendezett lakótelepeket építtetett. 
Az 50-es évei elején járó Görgey Pesten rendezte be "főhadiszállását", hiszen mindig is elsősorban egyetemi tanárként tekintett magára, a "gazdag gőzúr" szerep számára csak egyfajta melléktermék. Itt él családja is, a francia származású felesége, Adéle, és gyermekeik, Berta és Kornél is.


Görgey Artúr a játékban
Gőzúrként Görgey mindig igyekezett távol tartani magát a politikai élettől, így ezen a téren kevés ellenségre tett szert. Viszont kutatásai számos nagyhatalom, sőt, a Világbűnözői Liga figyelmét is felkeltették, és szalonjában gyakori vendégek a különféle Lángelmék is - egyes pletykák szerint maga Nemo kapitány is megfordult itt, természetesen inkognitóban. Levelezésben áll a francia tudományos élet számos tagjával, így természetesen maga Jules Verne is hozzá fordult vegyi kérdésekben.
A kalandok során Görgey elsősorban pártfogóként és/vagy megbízóként bukkanhat fel a leggyakrabban:
  • Egy titokzatos betörés során valaki bejutott a Műegyetem vegyi tanszékének laboratóriumába, és a széfet felfeszítve ellopta egy különleges, újfajta robbanóanyag, a Pokoltűz képletét. Görgey a Drámai Karaktereket bízza meg az ügy felderítésével - ez az anyag olyan rettenetes erejű, hogy maga a gőzúr is tartott tőle, sőt, felmerült a kutatási anyag megsemmisítése is. A csapatnak meg kell találnia a dokumentációt, és ki kell derítenie, ki állhatott az események mögött. Magándetektívek és Félvilági Nők előnyben!

  • Görgey Kornél, a gőzúr ifjú fia egy előkelő, bécsi hölgynek udvarolt, ám vetélytársra akadt egy francia úriember, Pierre Achard személyében. Mikor Pierre fogadást ajánlott Kornélnak, hogy melyikük tudja előbb körbe utazni a Birodalmat gőzhajtású automotívval, Görgey Artúr azzal a feltétellel egyezett bele, hogy ő maga választhatja ki a fia segítőit, akik elkísérik erre a vállalkozásra. A Drámai Karakterek felkérést kapnak, hogy segítsék és vigyázzák a fiát, mind a mechanikai problémákkal, mind pedig az betyárokkal, anarchistákkal szemben.

Magyar vonatkozású Castle Falkenstein cikkeink:

A Falkenstein Kastély - Magyarország Gőzurai - Görgey Artúr, a vegyész

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések